bezpieczne-zabawki

Czy warto oszczędzać na produktach dla dzieci?

5/5 (1)

Rodzicom zależy na tym, by zapewnić dziecku wszystko to, co najlepsze. Dlatego też dokładnie analizują każdy zakup – tak, by mieć pewność satysfakcjonującego wyboru. Czasami jednak zdarza się, że ulegną pokusie kupna tańszego produktu, ponieważ pozwala to na poczynienie sporej oszczędności. Warto jednak mieć świadomość, że niekiedy taka oszczędność jest tylko pozorna. Bardzo często niski koszt idzie w parze z niską jakością. Jakością, która może znajdować odzwierciedlenie zagrożeniach podczas użytkowania danego produktu. Oznacza to, że cena to nie wszystko…

Jak pokazuje doświadczenie, na wyrobach dedykowanych dzieciom nie warto oszczędzać. Dotyczy to przede wszystkim produktów wielokrotnego użytku, np. mebli z przeznaczeniem do pokoju dziecięcego czy wykorzystywanych tam akcesoriom. I nie chodzi wyłącznie o jakość wykonania, ale głównie o kwestie związane z bezpieczeństwem. Trzeba jednak przy tym podkreślić, że nie zawsze drogi produkt oznacza produkt najwyższej klasy. Kompromisem w tej kwestii jest więc wybór sprawdzonych producentów, którzy cieszą się renomą na całym świecie.

Jak wybrać zabawki? Na pewno nie sugerować się tylko ceną!
Jak wybrać zabawki? Na pewno nie sugerować się tylko ceną!

Sprowadzane zabawki bez atestu

Dla wielu rodziców istotna jest przede wszystkim koszt. Dlatego wybierają tanie zabawki oraz wyroby dedykowane dzieciom, nierzadko sprowadzane z Chin. Problem w tym, że wiele takich produktów nie posiada stosownych atestów, które stanowią potwierdzenie dopuszczenia do sprzedaży. W efekcie nie ma więc pewności, czy dany produkt jest faktycznie bezpieczny i czy kontakt z nim nie wiąże się z żadnym zagrożeniem.

Sprzedawane w podejrzanie niskich cenach wyroby bez atestu bardzo często zawierają wiele szkodliwych substancji. I choć ich działanie nie pojawia się od razu, zwykle skutki mają charakter długofalowy. O ich negatywnym oddziaływaniu można dowiedzieć się dużo później niż w pierwszym kontakcie. Ponadto produkty bez atestu mogą posiadać części nieodpowiednie do danej kategorii wiekowej lub po prostu elementy powodujące urazy, a nawet poważne zagrożenie życia.

Unia Europejska a Chiny

Prawo unijne nie zabrania sprowadzania zabawek z Dalekiego Wschodu – pod warunkiem, że produkty dla dzieci spełniają określone kryteria. W praktyce więc, import z Chin nie zawsze oznacza brak atestów produktów dla dzieci. Niemniej jednak nie wszystkie wyroby zostają dopuszczone do sprzedaży, a mimo to trafiają do sklepów. Chcąc mieć pewność, że produkty dla dzieci zapewniają bezpieczeństwo, należy zwracać uwagę na atesty zabawek.

Dodaj komentarz