Jak sprawić, żeby dziecko w kojcu nie czuło się źle

Właściwe wychowanie dziecka to niemały nakład pracy i zasobów wszelakiego rodzaju. Od samego urodzenia dzieci powinny być otoczone przecież opieką, czułością i zaangażowaniem ze strony rodziców. W przypadku małego dziecka przy jego wychowaniu przydatny z pewnością będzie kojec. Jednak musimy mieć na uwadze, żeby był rozsądnie używany . Dzięki temu maluch nigdy nie będzie czuł się osamotniony i  będzie rozwijał się w sposób prawidłowy, bez niepotrzebnego stresu. Wystarczy tylko pamiętać o kilku kwestiach.

Przebywaj blisko dziecka, aby cię widziało

Pomimo, ze dziecko znajduje się w kojcu, nie powinno naturalnie pozostać bez opieki. Maluch musi wiedzieć, że w pobliżu jest rodzic, do którego ma zaufanie i przy którym czuje się bezpiecznie. Kojce dla dzieci z reguły wykonane są w taki sposób, aby ich mali użytkownicy widzieli wszystko to, co dzieje się na zewnątrz. Jeżeli pracujesz, przygotowujesz posiłek, czy zajmujesz się innymi sprawami, zorganizuj wszystko tak, aby znajdować się z dzieckiem w jednym pomieszczeniu, wtedy kontakt wzrokowy będzie zapewniony.

Mów do dziecka, rozmawiaj z nim

Oprócz samego kontaktu wzrokowego warto też nawiązywać z dzieckiem kontakt werbalny. W tym celu co pewien czas zaglądaj do malucha, coś mu powiedz, zapytaj, czy czegoś nie potrzebuje, czy wszystko w porządku. Dziecko musi poczuć bliskość rodzica, aby umacniać z nim więzi, dlatego nawet krótka rozmowa, czy samo brzmienie głosu rodzica może podziałać na dziecko uspokajająco.

Zapewnij dziecku jego ulubione zabawki

Dziecko w pustym kojcu  może się szybko zacząć nudzić. Warto więc umieścić w nim jakieś ulubione zabawki dziecka, maskotki, grzechotki. Od czasu do czasu można też wymieniać zestaw rzeczy do zabawy, aby maluchowi urozmaicić . Naturalnie pamiętamy, żeby zabawki te były właściwe  dla wieku dziecka. Weźmy też pod uwagę, że nasz maluszek w kojcu może być nieco mniej widoczny niż poza nim, upewnijmy się, że  nie ma tam nieodpowiednich przedmiotów. Jeżeli dziecko znajdzie tam swoje zabawki, z pewnością będzie mogło zająć się samo sobą, przynajmniej na pewien czas, wtedy opiekun czy rodzic spokojnie odsapnie bądź zajmie się swoimi sprawami.

Kojec dziecięcy  to dobre rozwiązanie, i to nie tylko dla zabieganych czy zapracowanych rodziców. Jednak pamiętajmy cały czas, że  to nie niania, ani tym bardziej substytut rodzica opiekującego się dzieckiem. To jedynie sposób na stworzenie dziecku bezpiecznego miejsca do zabawy i rozwoju dzieciaka.

Więcej o doborze kojca i innych elementów znajdziesz w innych wpisach naszego bloga oraz w opisie naszych produktów na tej stronie

4/5 (1)

Dodaj komentarz