Klocki - Zabawki

Rodzaje zabawek

5/5 (1)

Szeroki wybór zabawek z jednej strony daje większe możliwości, a z drugiej – wywołuje sporo dylematów. Jakie z nich wybrać, by wpływały na dziecko pozytywnie, rozwijając jego zdolności i umiejętności? Odpowiedź jest prosta: muszą to być zabawki edukacyjne – takie, które łączą naukę z zabawą. Dzięki temu dziecko znacznie szybciej nabywa nowe umiejętności w sposób zupełnie nieświadomy. Powszechnie uważa się, że każda zabawka jest edukacyjna, ponieważ zawsze czegoś uczy. Wśród popularnych zabawek tego typu wymienić można m.in. puzzle, nawlekanki, sortery.

Warto także zwrócić uwagę na zabawki sensoryczne, czyli pobudzające zmysły dziecka. Tego typu produkty świetnie sprawdzają się już w wieku niemowlęcym. Maluch poprzez wzrok, dotyk czy słuch może nabywać nowe umiejętności, rozwijając swoje zmysły. Zabawki sensoryczne to wszelkiego rodzaju tzw. maskotki z szeleszczącymi, fakturowanymi elementami, zabawki wydające dźwięki, kostki sensoryczne.

Labirynt - przykład gry
Zabawki logiczne pozwalają dziecku na rozwiązywanie problemów!

Dużą popularnością cieszą się również zabawki interaktywne, czyli pozostające w interakcji z użytkownikiem. Zachęcają do poznawania nowych słów, liczb, itp. Są to pewnego rodzaju zabawki edukacyjne, które poprzez zabawę mają uczyć i rozwijać. Do tego typu produktów zaliczyć można wszelkiego rodzaju śpiewające misie, książeczki z dźwiękami, itp.

W sklepach dostępne są również zabawki ekologiczne, które stanowią nieco szerszą grupę produktów. Są to najczęściej przedmioty wykonane z drewna (lub innych naturalnych materiałów), wśród których można znaleźć mnóstwo zabawek edukacyjnych. Do tej grupy zaliczyć można m.in. drewniane klocki, drewniane samochody, drewniane puzzle, zabawki „nakładanki”. Popularne rodzaje zabawek to również  tunele czy domy dla dzieci gdzie dzieci mogą bawić sie razem ze sobą

Oznaczenia na zabawkach

Wybierając zabawki, należy się kierować nie tylko wyglądem. Istotną rolę odgrywają przede wszystkim oznaczenia na zabawkach, stwierdzające m.in. dopuszczenie do sprzedaży czy dedykujące wyrób konkretnej kategorii wiekowej. To niezwykle ważne informacje, dzięki którym zabawka spełnia kryterium bezpieczeństwa, np. nie posiada elementów mogących zranić lub spowodować uraz. Jeżeli dany produkt nie posiada oznaczenia, wówczas nie warto decydować się na zakup. Istnieje bowiem duże ryzyko, że zabawka będzie stanowić zagrożenie.

Produkty Tikktokk spełniają wszystkie normy.

Dodaj komentarz