Dziecko i pies a bezpieczeństwo

Jak przyzwyczaić psa do dziecka?

5/5 (1)

Pies to najlepszy przyjaciela człowieka. Jednak kiedy w domu pojawia się nowy członek rodziny, trudno nie mieć obaw związanych z tym, jak nasz pupil zareaguje na pojawienie się „konkurencji”. Najlepiej już zawczasu przygotować psa na nadchodzące zmiany i zacząć go przyzwyczajać do nowej sytuacji już na początku ciąży.

Co zmieni się po porodzie? Przede wszystkim będziemy musieli dzielić swój czas między psa a malucha. Do tego nasz czworonóg, który być może do tej pory był przyzwyczajony do swobodnego dostępu do wszystkich pomieszczeń, nagle będzie musiał pogodzić się z faktem, że nie ma wstępu do pokoju dziecięcego.

Niemowlę i pies w domu – zazdrość?

Dlatego, żeby uniknąć psiego buntu i rozgoryczenia, zmiany powinniśmy zacząć wprowadzać jak najwcześniej i robić to stopniowo – ograniczać czas na zabawy z psem, przyzwyczaić pupila do nowych terminów spacerów oraz uczyć go chodzić przy pustym wózku. Dzięki temu później pies nie poczuje się odtrącony i zapomniany. Oprócz tego, już po urodzeniu malucha, warto zacząć przyzwyczajać psa do zapachu nowego domownika, na przykład podsuwając mu pod nos pieluchę lub ubranko maleństwa.

Po przywiezienia dziecka do domu powinniśmy przywitać się z naszym pupilem i przedstawić mu nowego członka rodziny. Po wzajemnej prezentacji warto pozwolić psu obwąchać zawiniątko z dzieckiem i na przykład pozwolić mu polizać nóżkę niemowlęcia. Przez kilka następnych tygodni będziemy też musieli dzielić czas pomiędzy psa i niemowlę, na przykład pozwalając psu asystować podczas przewijania czy karmienia dziecka.

Musimy również pamiętać o tym, żeby nie obdarzać psa nadmiernym zaufaniem! Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać niemowlaka z psem bez nadzoru! Nawet najlepiej ułożony i najspokojniejszy pies może zareagować agresją na płacz i pisk niemowlęcia!

pies-i-dziewczynka

Mały pies dla dziecka

Właściwie nie ma czegoś takiego, jak rasa psa odpowiednia dla dziecka, ponieważ wszystko zależy od tresury i charakteru zwierzaka. Jeżeli jednak planujemy zakup psa już po narodzinach malucha, lepiej wybrać mniejszego zwierzaka lub szczeniaczka, ponieważ duży pies może przestraszyć dziecko. Na pewno warto pamiętać o tym, że obecność zwierzaka w domu ma pozytywny wpływ zarówno na fizyczny, jak i psychiczny rozwój naszej pociechy!

Dzięki kontaktowi z sierścią maluch staje się mniej podatny na alergie, a samo przebywanie z psem uczy dziecko szacunku do innych oraz uwrażliwia je na potrzeby zarówno zwierząt, jak i ludzi!

Dodaj komentarz