Mata piankowa – jaką wybrać?

Bezpieczeństwo i dobro dziecka to pierwszoplanowe priorytety w życiu każdego rodzica. Aby  zapewnić dziecku   należyty rozwój   już od jego pierwszych dni, rodzice starają się zadbać  o bezpieczne i sprawdzone sposoby zabawy. Z reguły największy  dylemat pojawia się w chwili, gdy dziecko rozpoczyna samodzielne przemieszczanie się, wtedy najważniejszym jest  zapewnienie miejsca do bezpiecznej zabawy.

 


 

Dzieci potrzebują przestrzeni do zabawy. Uwielbiają poznawać świat dookoła i eksplorować go na własną rękę. Dlatego często najlepszym miejscem do zabawy dla małego odkrywcy staje się podłoga, gdzie może on najłatwiej przemieszczać się. Aby dziecko czuło się dobrze i komfortowo na podłodze, idealnym rozwiązaniem będzie mata podłogowa. Zapewni ona większe bezpieczeństwo zabawy maluszka na podłodze w stosunku do takich rozwiązań jak koc, dywan czy rozłożona na kołdra.

Poza zapewnieniem funkcji komfortu i bezpieczeństwa oraz zabawy, mata podłogowa może również służyć jako dywanik, miejsce do przewinięcia czy jako podkład/podłoga do kojca, gdzie dziecko będzie się bawiło i odpoczywało.

Mata piankowa dla dziecka

Zapewnienie bezpiecznego obszaru do zabawy dziecku, które właśnie odkrywa swoją mobilność i często w nieprzewidzianie szybki sposób zaczyna się poruszać, to dla rodziców często duże wyzwanie. W tym czasie między 6-9 miesiącem a ok. 2 rokiem życia dziecka, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie właśnie mat piankowych.

Piankowa mata TikkTiokk to wyrób australijskiej firmy, który z powodzeniem odnalazł się na polskim rynku i cieszy się dużym uznaniem jako dostawca wyposażenia, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i placówek edukacyjnych. Oferowane produkty odznaczają się niebanalnym designem, interesującą i atrakcyjną kolorystyką oraz co najważniejsze, bezpieczeństwem i funkcjonalnością.

Dla komfortu i bezpieczeństwa dzieci oferowane przez firmę puzzle maty piankowe, podłogowe są wykonane  z najgrubszej na rynku pianki EVA o właściwie dobranej gęstości/twardości.  Produkty te cieszą się dużą popularnością wśród rodziców oraz pracowników placówek edukacyjnych.

Dlaczego warto kupić – zalety

Modułowość – jedną z głównych zalet oferowanych przez nas produktów jest możliwość modułowego przyłączania kolejnych mat – w ten sposób możemy stworzyć prawie dowolny obszar bezpiecznej zabawy w zależności od potrzeb rodzica czy placówki edukacyjnej. Bardzo efektywne i proste łączenie w formie puzzli oraz marginesy zakańczające sprawiają, że niezależnie od tego jak ułożymy nasze puzzle, są one zawsze zakończone prostymi krawędziami. A więc mogą pełnić po prostu rolę dywanu z puzzli, które (przy większych powierzchniach) można łączyć w dowolnie dla siebie wybraną kompozycję kolorystyczną.

Bezpieczeństwo i komfort zabawy – wspomniana już wcześniej odpowiednia gęstość (zapewniająca właściwą twardość) i grubość pianki (2cm), a więc największa dostępna na rynku; antypoślizgowa powierzchnia; właściwy skład materiałowy bez szkodliwych związków chemicznych jak ftalany, BPA czy formamid (nasz produkt spełnia wymagania surowej normy REACH. Dzięki tym wszystkim wyżej wymienionym walorom mata piankowa zapewnia pełne bezpieczeństwo i komfort dla każdego użytkownika, nawet tego dorosłego 🙂 Brak małych kawałków chroni nas przed potencjalnym niebezpieczeństwem połknięcia. Mata, w odróżnieniu od np. koca, dywanu czy kołdry, nie roluje się ,nie zwija, nie ślizga po podłodze – zapewniając maluszkowi komfort zabawy.

Właściwa twardość produktu wymusza należyty rozwój ruchowy dziecka i w razie konieczności pozwala na prowadzenie właściwych ćwiczeń rehabilitacyjno/rozwojowych.

Mobilność/wygoda użytkowania – niska waga oraz łatwość rozkładania i składania maty ułatwia utrzymanie higieny oraz jej przewożenie (na wycieczkę, na działkę, urlop itp.). Duże kawałki puzzli piankowych dla dzieci znacznie ułatwiają i przyspieszają proces układania i rozkładania (przy wielu matach z drobnymi częściami w postaci części obrazków, zwierzątek, przedmiotów czy cyfr/liter, proces rozkładania przeradza się często w poważną łamigłówkę dla rodzica, gdyż wszystkie te części mieszają się przy demontażu maty).

Wytrzymałość i trwałość połączenia – mata charakteryzuje się również bardzo dużą wytrzymałością, co sprawia, że poszczególne moduły mogą być wielokrotnie łączone i odłączane – bez uszczerbku na ich funkcjonalności i wyglądzie.

Utrzymanie czystości– mata piankowa TikkTokk jest o wiele bardziej odporna na gromadzenie się kurzu czy roztoczy (zaleta przy alergizowanych maluchach użytkownikach), możemy ją czyścić powierzchniowo, jak i po prostu spłukując bieżącą wodą z ew. dodatkiem środka czyszczącego. Zatem możliwe jest użytkowanie produktu nawet na zewnątrz budynków. Także codzienne utrzymanie higieny produktu i czystości pod nim, dzięki łatwemu i szybkiemu składaniu/rozkładaniu nie jest żadnym problemem.

Osłona termiczna – gruba warstwa maty dla dzieci skutecznie chroni malucha przed zimnem podłogi , co jest przydatne szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Jak wybrać – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Zawartość szkodliwych substancji – sprawdź, czy mata nie zawiera szkodliwych związków i spełnia wymagane normy. Dodatkowym atutem maty będą dodatkowe atesty (np. REACH – brak zawartości szeregu szkodliwych związków chemicznych).

Grubość i twardość – zbyt cienkie maty nie będą zapewniały właściwego bezpieczeństwa dziecku, również za twarde lub za miękkie produkty nie będą spełniały tej roli. a dodatkowo mogą szybciej ulegać zniszczeniu.

Łatwe składanie/rozkładanie maty – jest to ważna cecha, która sprawdza się w wielu sytuacjach: przy utrzymywaniu czystości produktu, gdy chcemy przewieźć matę na działkę czy do dziadków lub po prostu złożyć ją na noc. Jeśli chcemy robić to często, weźmy pod uwagę ilość elementów maty, więcej kawałków (szczególnie mniejszych), to większe wyzwanie przy składaniu.

Dodatkowo małe elementy mogą być zagrożeniem w przypadku dzieci lubiących „bardzo dosłownie” eksplorować świat poprzez gryzienie.

Prostota utrzymania higieny – pod każdą matą po jakimś czasie zbiera się brud czy kurz, dotyczy to także jej łączeń – pamiętajmy, że każdy najmniejszy element maty to dodatkowe połączenia. Poza tym, z małymi dziećmi mamy czasami problem powierzchownego zabrudzenia, przy np. ulaniu się pokarmu Najlepiej, gdy produkt możemy czyścić zarówno powierzchownie (pozwoli to na szybką reakcję w przypadku „wypadku przy jedzeniu”) jak i móc spłukać wodą np. w wannie.

Cena produktu– tutaj niestety działa znana zasada, że produkty o wysokiej jakości firm renomowanych kosztują więcej niż te najtańsze oferty. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza pociecha będzie bezpieczna – zainwestujmy w to bezpieczeństwo.

Modułowość – możliwość zmiany układu maty, a także rozbudowy o dalsze moduły, może być nie do przecenienia w przypadku, gdy po jakimś czasie będziemy chcieli zmodyfikować lub powiększyć plac zabaw naszego malucha.

Od jakiego wieku?

Dobre maty piankowe pozwalają na użytkowanie już od urodzenia dziecka. W praktyce dobrym momentem może być czas, gdy dziecko samo trzyma już główkę czy zaczyna raczkować. Natomiast oczywiście nic nie szkodzi, gdy zastosujemy matę później, np. w momencie siadania, czy bardzo aktywnego raczkowania. Na pewno będzie pomocna w sytuacji, gdy następuję pierwsze próby wstawania i upadki.

Jeżeli chcemy używać kojec dla dziecka (np., poprzez połączenie maty piankowej i kojca plastikowego (TikkTOkk) , możemy zastosować na początku mniejszy obszar zabawy, rozszerzając go następnie przy dalszym rozwoju ruchowym maluszka.

Przykłady rozwiązań – rodzaje

Mata podstawowa 120x120cm sprawdzi się np. przy jednym dziecku lub w pierwszych miesiącach życia.

 

Mata XXL 174x174cm – idealna dla dwójki dzieci lub w przypadku szczególnie aktywnych dzieci.

 

Większe powierzchnie – na indywidualne zamówienie – rozwiązanie dla placówek edukacyjnych, klubów malucha itp. czy rodziców potrzebujących niestandardowo dużego obszaru zabawy.

Komponowanie mat piankowych TikkTokk z innymi naszymi produktami

Zarówno nasze maty, jak i kojce dla dzieci i niemowląt są modułowe, zatem można je dowolnie aranżować i powiększać do oczekiwanych rozmiarów, nawet tych niedostępnych dla standardowych mat i kojców (np. bok 1,8 – 2,3 m i więcej!), co w przy większej ilości maluchów jest bardzo istotne. Łączenie produktów jest bardzo łatwe – po prostu na rozłożonej macie umieszczamy kojec, który dzięki swojemu ciężarowi oraz antypoślizgowym podkładkom utrzymuje się na macie. Dodatkowo prostota oraz łatwe składanie i przewożenie naszych wyrobów sprawiają, że są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Maty piankowe TikkTokk są idealną odpowiedzią na potrzeby rodziców czy placówek edukacyjnych poszukujących dużych, bezpiecznych i funkcjonalnych rozwiązań do wyposażenia dziecięcego pokoju czy wewnętrznego placu zabaw w bezpieczne podłoże do zabawy.

Nikt jeszcze nie ocenił strony

Dodaj komentarz