Komfort termiczny dziecka w okresie zimowym

Zima to zawsze czas problematyczny dla rodziców jak i małych dzieci. Wiąże się bowiem z częstszym występowaniem chorób czy potrzebą ogrzewania mieszkania. Te dwa problemy mają sporo ze sobą wspólnego. Zimą znacznie rzadziej wietrzone są mieszkania, aby utrzymać ciepło w środku, dzięki czemu stwarzamy bardzo dobre warunki do namnażania się bakterii, roztoczy czy wirusów. Ogrzanie domu i zachowanie komfortowych warunków w naszych wnętrzach jest kwestią priorytetową, nie można jednak zaniedbać właściwej wentylacji, gdyż sprzyja to zwiększeniu wilgoci w domu, a to z kolei rozwojowi grzybów i pleśni.

Jaka temperatura w pokoju dziecka?

Dziecko nie może przebywać w chłodnym pokoju, ani nazbyt nagrzanym. Skrajne warunki nie są dobre zarówno dla samego samopoczucia jak i zdrowia dziecka. Można przyjąć, że właściwą temperaturą dla maluszka będzie przedział 22-24 ºC. Dzieci starsze, szczególnie kiedy są bardziej aktywne ruchowo mogą spokojnie przebywać w temperaturze niższej 21-22 ºC. Warto także systematycznie sprawdzać wilgotność powietrza. W domu powinna wynosić ona w przedziale 40 – 60%. Zbyt wysoka stwarza ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, zbyt niska może spowodować np. wysychanie śluzówek nosa i gardła i utrudniać wydalanie nagromadzonych bakterii. Wysychanie śluzówek powoduje także reakcję organizmu, której efektem jest intensywna produkcja śluzu czyli popularny katar. Jeśli w pokoju dziecięcym wilgotność jest za niska można poprawić sytuację stosując nawilżacze z wodą zakładaną na kaloryfery lub kupując elektryczny nawilżacz generujący parę wodną. Należy jedynie uważać, aby nie przekroczyć norm.

Ogrzewanie pokoju kaloryferami / grzejnikami

Ogrzewanie domu za pomocą kaloryferów i grzejników to dziś najbardziej popularna forma. Jej zaletą jest dość szybkie podniesienie temperatury w pokoju, niestety ma też swoje wady. Niewłaściwie używany będzie powodował spalanie się kurzu, co niekorzystnie wpływa na zdrowie domowników, jak i dość szybko powoduje wysychanie powietrza. W połączenie ze źle działającą wentylacją bardzo łatwo można nieświadomie przygotować dziecku złe warunki pogarszające jego zdrowie. W przypadku nagrzewania kaloryferem czy grzejnikiem warto ustawić łóżeczko tak, aby nie stało zbyt blisko źródła ciepła. Grzejniki mogą nagrzewać się do nawet ok 60 ºC, dlatego trzeba uważać aby dziecko się nie poparzyło czy przegrzało będąc zbyt blisko źródła ciepła.

Ogrzewanie podłogowe w dziecięcym pokoju

Ogrzewanie podłogowe to stosunkowa nowość i nie wszędzie może być stosowane. Zdobywa jednak coraz większą popularność dzięki wielu zaletom jakie ze sobą niesie. Wbrew różnym opiniom, z jakimi można się spotkać, ogrzewanie to nie jest szkodliwe dla alergików. Mawia się, że unoszące się ciepłe powietrze od podłogi podnosi ze sobą kurz i wpływa negatywnie na domowników. Kurz tak czy siak unosi się w każdym domu i jedynym sposobem na jego ograniczanie jest częste sprzątanie. Ogrzewanie podłogowe nie ma negatywnego wpływu na domowników czy małe dzieci, nie spala kurzu jak grzejniki, nie nagrzewa podłogi bardzo mocno (tutaj woda w ogrzewaniu podłogowym ma około 40 ºC), przyjemnie grzeje w stopy i pozostawia górne partie ciała w zdrowej, nieco niższej temperaturze. Ogrzewanie podłogowe na pewno jest dobrym rozwiązaniem jeśli mowa o ogrzewaniu dziecięcego pokoju, należy jednak pamiętać, że reakcja jest znacznie dłuższa. Samo nagrzanie pokoju będzie trwało znacznie dłużej niż ogrzewanie grzejnikami, będzie jednak ciepło dłużej utrzymywane w przypadku wyłączenia ogrzewania.

Izolacja przed chłodną podłogą

Ogrzewanie pomieszczeń w sposób tradycyjny powoduje, że ciepłe masy powietrza unoszą się do góry, natomiast okolice podłogi są miejscem najchłodniejszym. Małe dziecko będzie przebywać głównie w tym miejscu, dlatego narażone jest na większy chłód i zimną posadzkę. Można temu jednak zaradzić stosują piankowe maty podłogowe dla dzieci. Wykonane z miękkiego i odpornego tworzywa sztucznego bardzo dobrze izolują i stwarzają bardzo dobre warunki dla dziecka, które jeszcze nie chodzi, oraz takiego, które już przemieszcza się samodzielnie na nogach. Warto zwłaszcza w okresie zimowym zadbać o tego typu ochronę dla swojej pociechy.

Nikt jeszcze nie ocenił strony

Dodaj komentarz