Kiedy warto kupić kojec dla dziecka?

Kojec dziecięcy to możliwość stworzenia dziecku bezpiecznej przestrzeni, komfortowej i przeznaczonej wyłącznie dla niego. W zależności od modelu i rozmiarów kojca – może mieć on wiele zastosowań: od miejsca służącego do popołudniowych drzemek, przez łóżeczko turystyczne, do mini placu zabaw (wyłącznie domowego lub mogącego posłużyć również na zewnątrz).

Należy oczywiście pamiętać, że czas spędzany przez dziecko w zamkniętym kojcu powinien być ograniczony, np. do kilkudziesięciu minut dziennie (najlepiej nie na raz), które potrzebne nam są m.in. do ugotowania obiadu, rozwieszenia prania, posprzątania łazienki, czy umycia podłogi.

Jeżeli planujemy korzystanie z kojca najlepiej zakupić go, gdy nasz maluch ma 4-5 miesięcy – dziecko będzie miało czas na oswojenie się z ograniczoną przestrzenią kojca. Szczególną sytuacją, która może wymagać użycia kojca jest posiadanie bliźniąt (ew. trojaczków itd. :). Kojec dla bliźniąt pozwala w takich sytuacjach stworzyć bezpieczną i ograniczoną przestrzeń do zabawy. Na co zwrócić uwagę wybierając kojec dla dziecka? Jakie są plusy i minusy kojców?

Co to jest kojec i po co mi właściwie?

Kojec dla dziecka to mobilny mebel lub konstrukcja, która pozwala na wytyczenie przestrzeni dla dziecka, w której może ono bezpiecznie spędzać czas. To rozwiązanie, które docenia zdecydowana większość rodziców ruchliwych maluchów – umieszczenie dziecka w kojcu umożliwia sprawne uporanie się z domowymi (i/lub zawodowymi, jeśli pracujemy w domu) obowiązkami, bez konieczności ciągłego kontrolowania bawiącego się malucha.

Dziecko w kojcu ma swój świat, znajomy i wypełniony ulubionymi zabawkami. Kojce najczęściej stawia się w salonie (dziecko spędza czas blisko pozostałych członków rodziny, widzi krzątającą się po domu mamę lub tatę, czy odrabiające lekcje starsze rodzeństwo), choć ich wersje mobilne można w dowolnym momencie przestawić wedle aktualnych potrzeb, np. do kuchni (oczywiście w odpowiedniej odległości od kuchenki i innych sprzętów oraz szafek), sypialni rodziców (jeśli akurat planujemy zmianę pościeli, czy porządki w szafach) itp.

Pamiętajmy, że dziecko nie powinno spędzać w kojcu całych dni – maluchowi do prawidłowego rozwoju niezbędny jest bezpośredni kontakt z rodzicami. Jeżeli dziecko pozostawione w kojcu płacze i/lub jest apatyczne – może to być znak, że jeszcze nie jest gotowe na kojec.

Jak wybrać kojec idealny?

Kojec powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb dziecka i jego rodziców, metrażu mieszkania lub domu (a konkretnie – wielkości pomieszczenia, w którym ma stanąć), a także przewidywanego sposobu użytkowania (stacjonarnie; mobilnie, czyli w kilku miejscach – kojec składany; także na zewnątrz – kojec przystosowany do stawiania np. na trawie).

Jak już wspomniano we wstępie – zastosowanie kojców jest wielorakie, oprócz miejsca do zabawy, mogą one służyć jako „awaryjne” miejsce do spania (będąc alternatywą dla tradycyjnego łóżeczka. Takie łóżeczko kojec będzie miało miękkie (np. siatkowe) ścianki oraz dno (np. cienki materac). Można też rozróżnić kojce do zabawy posiadające własną podłogę (matę gąbkową czy piankową lub materacyk), albo będące tylko ogrodzeniem stawianym bezpośrednio na podłodze, dywanie, materacu, trawie, kocu itp.

Ważną rzeczą jest decyzja, czy ścianki kojca mają być „nieprzemieszczające się” – zapewniające stabilność przy opieraniu się dziecka o nie, czy będą się przemieszczać (w ograniczonym zakresie, ale jednak mogą powodować, że dziecko przewróci się po „odjechaniu” płotka.

Rodzaje kojców, czyli do wyboru, do koloru

Zdecydowaliśmy się na zakup kojca? Czas na wybór konkretnego rodzaju kojca.

Kojce dla niemowląt i małych dzieci można podzielić na:

 • Łóżeczka turystyczne

  – to kojce, które mogą posłużyć dziecku zarówno do spania w domu, czy na balkonie lub tarasie (np. w ciągu dnia), jak i podczas wakacyjnego wyjazdu; zaletą tego typu kojców są: mobilność, niewielkie gabaryty, lekkość, łatwość składania i rozkładania, przewiewność (to ważne podczas gorącego lata); niewielkie gabaryty będą równocześnie wadą tego typu kojców – sprawdzą się wyłącznie w przypadku niemowlaków, które jeszcze nie opanowały żadnej formy przemieszczanie się

 • Kojce materiałowe z gąbkową podłogą

  – od łóżeczek turystycznych różnią je przede wszystkim rozmiary, w tej kategorii można kupić kojce kwadratowe, prostokątne i sześciokątne, o powierzchni osiągającej nawet 2-3 m2; ścianki kojców są wykonane z materiału i przeziernej, tekstylnej siatki (mocowane na stabilnej, drewnianej lub metalowej konstrukcji); na dnie kojców znajduje się miękka podłoga, która zamortyzuje ewentualne upadki malucha i pozwoli uciąć sobie wygodną drzemkę (wystarczy niewielka poduszka pod główkę); ogromną zaletą tego typu kojców jest ich elegancki wygląd – ładnie wpiszą się w salon domu, czy mieszkania, którego minimum jednym z domowników jest właśnie dziecko; kojec ułatwia również utrzymanie porządku – wszystkie zabawki dziecka mogą znajdować się wewnątrz tych „prywatnych placów zabaw” naszych pociech; Charakteryzuje je z reguły mała waga i możliwość złożenia do niewielkich wymiarów przy transporcie.

 • Kojce materiałowe z twardą podłogą pokrytą materacem, gąbką itp.

  – zastosowanie podobne jak poprzednio, z tym wyjątkiem, że tutaj powierzchnia kojca jest mniejsza nie przekracza 1-1,5 m2. Waga kojca jest większa, nie składają się też do mniejszych rozmiarów

 • Modułowe kojce plastikowe

  – to lekkie konstrukcje plastikowe, których wielkość i kształt możemy dość dowolnie kształtować. W niektórych modelach możliwe jest dobieranie ilości elementów, które następnie połączymy ze sobą tworząc kolorową konstrukcję o pożądanych gabarytach i wybranym kształcie; kojce można postawić bezpośrednio na podłodze (drewnianej, panelowej, linoleum, kocu czy na dywanie) lub na specjalnych piankowych matach, które amortyzują upadki, zapewniają izolację od chłodu podłogi i są bardzo łatwe do utrzymania w czystości; ponadto elementy tego typu kojców mogą również posłużyć jako „ścianki” ograniczające np. dostęp do schodów, czy kuchni; tego typu kojce znajdują zastosowanie nie tylko w prywatnych mieszkaniach i domach (wewnątrz i na zewnątrz, np. na tarasach i balkonach lub po prostu na trawie), ale również w żłobkach, przedszkolach, klubikach dziecięcych czy różnego rodzaju salach zabaw, w których chce się wydzielić np. bezpieczną przestrzeń dla najmłodszych dzieci lub strefę zabaw klockami; Jak wcześniej wspomniano ważną sprawą jest wybór takiego kojca modułowego, który zapewnia odpowiednią stabilność ścianek (ścianki „nie falują”). Modułowość ułatwia transport, ale rozmiar złożonego kojca nie będzie już tak kompaktowy, jak w przypadku kojców materiałowych z gąbkową podłogą.

 • Modułowe kojce drewniane

  – to konstrukcje podobne do plastikowych. Tutaj czasami uwagę należy zwrócić na trwałość i wykonanie drewnianych części (np. ew. drzazgi). Z reguły nie da się ich powiększać czy dobierać ilości elementów. Występują albo w stałych kształtach, albo z możliwością elastycznego ustalania ich wielkości i kształtu – wtedy jednak z reguły posiadają ścianki „przemieszczające się” bez możliwości stabilnego zablokowania. Ich zaletą jest niewątpliwie wygląd naturalnego drewna (oczywiście, jeśli nie są pomalowane kolorowymi farbami )

5/5 (1)

Dodaj komentarz