jaki wybrać kojec dla dziecka?

Jaki kojec dla dziecka wybrać? – Rodzaje kojców dziecięcych

5/5 (6)

Dlaczego warto kupić – zalety i wady

Choć kojec dziecięcy budzi sprzeczne odczucia i kontrowersje, to jednak wielu rodziców podejmuje decyzję o jego nabyciu. I, tak naprawdę, nie jest to nic zdumiewającego, jeśli weźmiemy pod uwagę jego zalety, a jednocześnie będziemy go używać w racjonalny sposób. Wówczas rodzice mogą nieco odpocząć i mieć możliwość realizacji swoich spraw i obowiązków domowych. Dodatkowo mamy zapewnione bezpieczeństwo naszej pociechy, oraz – wbrew pozorom – możliwość spędzenia większej ilości czasu z dzieckiem!

Wśród argumentów na NIE dla kojca, króluje z pewnością ten , że kojec kojarzy się z więzieniem. Że dziecko jest ograniczone, że siedzi w zamknięciu. Pamiętajmy tylko, że kojec nie służy do całodziennego spędzania czasu przez dziecko. Używamy go w sytuacjach, gdy musimy coś zrobić w gospodarstwie domowym, a chcemy jednocześnie zapewnić maluchowi bezpieczeństwo. Zatem to nie więzienie, gdyż dziecko nie siedzi tam cały czas!

Oprócz oczywistej zalety kojca pozwalającej rodzicom i opiekunom na wykonanie niezbędnych czynności domowych, można wskazać także inne, jak np. uczenie dziecka pewnej samodzielności w zabawie, oswajanie go z chwilową nieobecnością rodziców (choć pamiętajmy, że odpowiednio umieszczony kojec powinien zapewniać maluchowi możliwość kontaktu wzrokowego lub przynajmniej słuchowego- w ten sposób dajemy dziecku poczucie „bycia obok”, tak jak ma to praktycznie miejsce przy wspólnej zabawie itp) czy też sposobność do nauki wstawania i chodzenia. Zatem używajmy tego przedmiotu z głową, racjonalnie, jako pomocy uzupełniającej w naszej opiece nad dzieckiem, a na pewno obie strony będą z tego zadowolone

Od jakiego wieku?

Tak naprawdę, kojec zaczyna odgrywać swoją rolę w momencie, gdy nasza pociecha zaczyna być mobilna, czyli przestaje leżeć, a zaczyna raczkować czy następnie chodzić. Natomiast nieco wcześniejsze zaznajomienie dziecka z kojcem na pewno nie zaszkodzi. Starajmy się , aby dziecko „nie lądowało” w kojcu za karę, czy podczas rozdrażnienia/zdenerwowania. Ważne, by kojarzyło pobyt w kojcu z miłym czasem na zabawę. Warto zaopatrzyć go w ulubione zabawki czy inne przedmioty , którymi może się bezpiecznie zająć – pamiętajmy, że nie będziemy mieli go non stop na oku!

Wybór kojca

W zależności od tego, na jaki kojec się zdecydujemy, możemy go na przykład przetransportować do kuchni i mieć oko na brzdąca w trakcie gotowania obiadu, ustawić w ogródku czy na działce lub zabrać ze sobą na wakacje! Z kolei większy kojec pozwoli na poczucie większej swobody – maluch będzie chętniej w nim przebywał. Czasami szukamy produktu dla większej ilości dzieci (dla bliźniąt, trojaczków czy np. do placówek edukacyjnych) – tutaj też wielkość kojca będzie miała duże znaczenie. Oczywiście nie wszystkie modele kojców będą spełniać tyle warunków. Jak wybrać kojec dopasowany do naszych potrzeb? Trudno powiedzieć, bo każdy z nas ma inne wymagania. Możemy jednak pomóc w podjęciu decyzji i opisać poszczególne rodzaje kojców dostępnych na rynku!

Kojce plastikowe

Jeżeli szukamy kojca, który byłby łatwy w przenoszeniu oraz montażu i demontażu, na uwagę z pewnością zasługują modele plastikowe. Tego rodzaju kojce są lekkie, bez problemu możemy rozstawić je w mieszkaniu lub na zewnątrz oraz spakować do samochodu i przetransportować. Dodatkowo takie kojce są łatwe w czyszczeniu! Dodatkową zaletą niektórych modeli plastikowych jest ich duża wielkość powierzchni zabawy oraz możliwość jej rozszerzania w miarę wzrastających potrzeb. Plastikowe szczebelki dają dobrą amortyzację w przypadku niechcianego upadku, a także pomagają przy nauce wstawania.

Ten typ zwykle nie posiada własnego dna/podłoża. Z jednej strony daje to pewną niezależność, możemy wykorzystać np. już to, co posiadamy: gruby dywan, matę, materac itp. Lub po prostu doposażyć w pożądaną przez nas podłogę jak np., matę piankową z puzzli EVA itp.

Niektóre z kojców plastikowych mogą posiadać dość luźne wiązania ścianek. Może to powodować „falowanie” ich boków. Opierające się dziecko może przesunąć bok o 10-20cm, co może (choć nie musi) powodować upadki. Dlatego warto chyba wybrać kojec ze stabilną konstrukcją, która nie będzie się poddawać sile nacisku.

Ten wariant nie ma także żadnych ograniczeń wagowych dziecka – ważne przy dwójce czy wielu dzieciach korzystających.

Kojce plastikowe często są niedoceniane, choć oferują proste i wygodne funkcjonalności, często niedostępne w przypadku innych rodzajów produktu (np. wspomniana wielkość i rozszerzalność powierzchni)

 

Modułowy kojec plastikowy KindyKare. Duża powierzchnia zabawy. Możliwość ustawienia w kwadrat (bok 151cm) lub ośmiokąt (średnica ok. 178cm). Wysokość 65cm. Waga produktu – 13kg. Możliwość rozbudowy o kolejne moduły. Także do użytku na zewnątrz domu. Bardzo łatwe czyszczenie powierzchni.

 

Kojce materiałowe z siatką

Drugi rodzaj kojców, które cieszą się dużą popularnością wśród rodziców, to kojce materiałowe. Ich główną zaletą jest to, że są lekkie i łatwe w transporcie, a dodatkowo wyłożone są funkcjonalną matą czy gąbką, która amortyzuje upadki i zapobiega poślizgom, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w przypadku młodszych dzieci. Z reguły ten produkt wybierany jest przez rodziców, którzy chcą mieć od razu gotowe rozwiązanie kojca z podłożem. Jednak, w tym przypadku z reguły nie osiągniemy dużych powierzchni (ponad 120×120), choć zdarzają się wyjątki od tej reguły. Niektóre z kojców mają także ograniczenie wagowe, zatem mogą nie sprawdzić się przy cięższym dziecku bądź więcej niż jednym użytkowniku.

 

Kompletny zestaw kojca materiałowego z miękką matą podłogową (można używać oddzielnie). Siatkowe boki zapewniają widoczność i bezpieczeńśtwo. Ogromna powierzchnia zabawy – przekątne sześciokąta 1,6 i 1,4 m. Wysokość 61cm. Waga produktu 7kg. Pakowany w torbę podróżną. Stabilna konstrukcja o antypoślizgowych podstawkach, leżąca bezpośrednio na podłożu.

 

Jednak niezależnie od tego, na który kojec się zdecydujemy, pamiętajmy, żeby wybierać jedynie sprawdzone produkty posiadające odpowiednie atesty! Na bezpieczeństwie dzieci nie można oszczędzać!

Kojce drewniane

To najstarszy rodzaj kojca – dawniej ze względu na dostępność materiału był on praktycznie jedynym dostępnym rozwiązaniem. Spośród wielu rodzajów kojców dostępnych na rynku można je podzielić na te stałej, stabilnej konstrukcji tworzącej jednolitą figurę geometryczną i takie, gdzie ścianki oparte są na podstawkach, które mogą się przemieszczać. Te ostatnie rozwiązanie daje większy obszar zabawy, ale może powodować sytuacje podobne to tych w plastikowych modelach „ruchomych”. Dodatkową zaletą drewna jest to, że to materiał całkowicie naturalny , więc nasza pociecha nie jest narażona na kontakt ze szkodliwymi chemikaliami – chyba, że kojec jest słabej jakości – więc tutaj uważajmy przy zakupie : powinien on posiadać odpowiednie atesty, gwarantujące bezpieczeństwo malucha. Zwróćmy także uwagę na dbałość wykończenia. Na rynku zdarzają się tanie, słabej jakości kojce drewniane, , które potrafią mieć niestety nieobrobione powierzchnie grożące zdrowiu naszego dziecka!)

Rozmiar – duży czy mały?

Rozmiar kojca zależy od wielu zmiennych: przestrzeni, jaką możemy na niego przeznaczyć, ilości użytkowników oraz, niestety, również ilości środków finansowych. Pamiętajmy jednak, że zbyt mały kojec, może szybko stracić swoją przydatność. Stąd czasem warto zainwestować w produkt, który dłużej będzie pełnił swoją rolę.

W przypadku niewielkich mieszkań czasami lepiej zdecydować się na kojce składane lub kojce modułowe. Zaletą tych ostatnich jest to, że możemy je powiększać, a ich pojedyncze elementy mogą być wykorzystane jako ścianka zabezpieczająca nawet gdy maluch już podrośnie!

Z bramką/wejściem czy bez?

Wiele kojców na wejścia lub bramki. To rozwiązanie jest pomocne dla rodziców czy opiekunów. Niektórzy uważają, że także dla dzieci, bo mogą same decydować, czy chcą się bawić w środku. Tylko, że takie rozwiązanie jest trochę zaprzeczeniem funkcji kojca. Potencjalnie ew. wejście jest też pokusą dla malucha, aby przekonać się, czy na pewno nie można go otworzyć samemu bez zgody rodzica. Zatem, często sprawdzają się też rozwiązania bez wejścia, gdzie bez problemu opiekun może przejść górą , szczególnie w przypadku kojca dużego.

Zatem jaki model wybrać? Jak już wspomnieliśmy, przenośne kojce, składane lub modułowe, to doskonała opcja dla małych mieszkań jak i dla tych, którzy dysponują większą przestrzenią. Możemy również rozłożyć je w ogrodzie lub zabrać ze sobą na wakacje. Wybierając kojec nie powinniśmy oszczędzać! Najlepiej korzystać z oferty sprawdzonych sklepów, takich jak TikkTokk, których produkty posiadają certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo sprzedawanych wyrobów!

Dodaj komentarz