Dziecko a choroby przenoszone przez psy

5/5 (2)

Badania dowiodły, że psy mają doskonały wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny dzieci. Dodatkowo maluchy wychowywane w towarzystwie tych sympatycznych czworonogów, dzięki ciągłemu kontaktowi z sierścią, są bardziej odporne na wszelkiego rodzaju alergie oraz mniej podatne na infekcje! Mogłoby się wydawać, że towarzystwo psa ma same zalety!

Niestety, to nie do końca prawda. Najlepszy przyjaciel człowieka może przenosić niebezpieczne dla dzieci choroby i pasożyty. Jednak nie oznacza to, że decydując się na dziecko, powinniśmy zrezygnować z psa! Wystarczy pamiętać o tym, żeby odpowiednio zadbać nie tylko o naszą pociechę, ale również futrzastego pupila!

Jakie choroby i pasożyty przenoszą psy

Jedną z najczęściej przenoszonych przez psy chorobą jest toksokaroza, czyli dolegliwość wywoływana przez pasożyty żyjące w przewodzie pokarmowym psów oraz, znacznie rzadziej, kotów. Zarażenie toksokarozą następuje najczęściej podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzakiem lub kiedy maluch bawi się w zanieczyszczonym piasku.

W podobny sposób, również przez kontakt z odchodami psa, dziecko może zarazić się też bąblowicą, czyli odmianą tasiemca, oraz inną chorobą pasożytniczą – giardiozą. Żeby uniknąć chorób przenoszonych przez psa, musimy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny.

Czyli myć rączki malucha po każdej zabawie ze zwierzakiem, sprzątać podłogi oraz prać ubranka i rzeczy, z którymi kontakt miał pies, w wysokiej temperaturze. Oprócz tego musimy pamiętać o regularnym odrobaczaniu psa oraz niezbędnych szczepieniach!

Niebezpieczeństwo dla dziecka

Choroby pasożytnicze wywołane kontaktem z czworonogiem niosą ze sobą liczne niebezpieczeństwa dla malucha, zwłaszcza, jeśli zakażenie przebiega bezobjawowo. Dlatego, jeżeli posiadamy czworonoga, musimy większą uwagę zwracać na czystość oraz higienę osobistą zarówno dziecka, jak i psa! W ten sposób koegzystencja naszej pociechy i czworonoga będzie przebiegała harmonijnie i bezpiecznie!

Dodaj komentarz