Jak czyścić zabawki i pluszaki

5/5 (2)

Kiedy w domu pojawia się małe dziecko, zdecydowanie bardziej dbamy o czystość. Wszystko czyścimy, szorujemy, odkurzamy, pierzemy i odkażamy w trosce o zdrowie naszego malucha! Ale czy z podobną zawziętością dbamy o higienę przedmiotów, które znajdują się najbliżej naszej pociechy, czyli tak chętnie tulonych i dotykanych przez nią zabawek?

Zabawki to prawdziwe siedlisko bakterii i roztoczy – nawet te plastikowe! Dlatego regularnie powinniśmy je czyścić. Zwłaszcza, że brzdąc korzysta z nich niemal ciągle! Jednak czyszcząc kolekcję naszego malucha musimy pamiętać o kilku zasadach. Jak wyczyścić zabawki w taki sposób, żeby były bezpieczne dla dziecka również PO praniu?

Pranie pluszaków – rób to dobrze!

Zasada jest prosta – do mycia dziecinnych zabawek powinniśmy stosować te same detergenty, z których korzystamy w trakcie kąpania brzdąca lub podczas prania ubranek niemowlęcych. Inne środki mogą wywołać alergie i podrażnienia. Ta zasada tyczy się oczywiście tych zabawek, które możemy bez przeszkód moczyć i prać w pralce.

Czysta zabawka - pluszak

Pluszaki powinniśmy prać według wskazań na metce z dodatkiem łagodnego detergentu. Zabawek najlepiej nie wirować, ponieważ po wyjęciu z pralki mogą dość mocno odbiegać od wyjściowej formy. Pluszaki, których nie możemy prać w pralce, możemy odkazić poprzez włożenie ich na noc do zamrażalnika. Niska temperatura skutecznie wybije wszystkie drobnoustroje. Z kolei zabawki plastikowe możemy namoczyć w misce z dodatkiem łagodnego detergentu lub umyć w zmywarce do naczyń! W przypadku, kiedy zabawek nie możemy moczyć, powinniśmy wyczyścić je szmatką namoczoną w wodzie z dodatkiem dziecięcego mydła, a trudno dostępne miejsca wymyć szczoteczką do zębów.

Bakteria, pasożyty i roztocza!

Bakterii, pasożytów i roztoczy możemy pozbyć się również przy użyciu specjalnych, stworzonych z myślą o dzieciach płynów dezynfekujących. Jeżeli wolelibyśmy unikać chemii, możemy również przygotować domowy roztwór z wody i sody oczyszczonej, który świetnie sprawdzi się przy czyszczeniu zabawek. I na koniec pamiętajmy o tym, żeby nie popadać w paranoję! Oczywiście należy dbać o czystość w domu, w którym przebywa małe dziecko, ale sprzątając miejmy też na uwadze, że zbyt sterylne warunki również nie służą zdrowiu malucha!

Dodaj komentarz