Jak czyścić zabawki i pluszaki

5/5 (2)

Kiedy w domu pojawia się małe dziecko, zdecydowanie bardziej dbamy o czystość. Wszystko czyścimy, szorujemy, odkurzamy, pierzemy i odkażamy w trosce o zdrowie naszego malucha! Ale czy z podobną zawziętością dbamy o higienę przedmiotów, które znajdują się najbliżej naszej pociechy, czyli tak chętnie tulonych i dotykanych przez nią zabawek?

Zabawki to prawdziwe siedlisko bakterii i roztoczy – nawet te plastikowe! Dlatego regularnie powinniśmy je czyścić. Zwłaszcza, że brzdąc korzysta z nich niemal ciągle! Jednak czyszcząc kolekcję naszego malucha musimy pamiętać o kilku zasadach. Jak wyczyścić zabawki w taki sposób, żeby były bezpieczne dla dziecka również PO praniu?

Pranie pluszaków – rób to dobrze!

Zasada jest prosta – do mycia dziecinnych zabawek powinniśmy stosować te same detergenty, z których korzystamy w trakcie kąpania brzdąca lub podczas prania ubranek niemowlęcych. Inne środki mogą wywołać alergie i podrażnienia. Ta zasada tyczy się oczywiście tych zabawek, które możemy bez przeszkód moczyć i prać w pralce.

Czysta zabawka - pluszak

Pluszaki powinniśmy prać według wskazań na metce z dodatkiem łagodnego detergentu. Zabawek najlepiej nie wirować, ponieważ po wyjęciu z pralki mogą dość mocno odbiegać od wyjściowej formy. Pluszaki, których nie możemy prać w pralce, możemy odkazić poprzez włożenie ich na noc do zamrażalnika. Niska temperatura skutecznie wybije wszystkie drobnoustroje. Z kolei zabawki plastikowe możemy namoczyć w misce z dodatkiem łagodnego detergentu lub umyć w zmywarce do naczyń! W przypadku, kiedy zabawek nie możemy moczyć, powinniśmy wyczyścić je szmatką namoczoną w wodzie z dodatkiem dziecięcego mydła, a trudno dostępne miejsca wymyć szczoteczką do zębów.

Bakteria, pasożyty i roztocza!

Bakterii, pasożytów i roztoczy możemy pozbyć się również przy użyciu specjalnych, stworzonych z myślą o dzieciach płynów dezynfekujących. Jeżeli wolelibyśmy unikać chemii, możemy również przygotować domowy roztwór z wody i sody oczyszczonej, który świetnie sprawdzi się przy czyszczeniu zabawek. I na koniec pamiętajmy o tym, żeby nie popadać w paranoję! Oczywiście należy dbać o czystość w domu, w którym przebywa małe dziecko, ale sprzątając miejmy też na uwadze, że zbyt sterylne warunki również nie służą zdrowiu malucha!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *