Czy warto kupić kojec dla dziecka / niemowlaka?

5/5 (1)

Zdania na temat kojców są podzielone. Niektórzy twierdzą, że takie rozwiązanie, choć wygodne dla rodziców, ogranicza przestrzeń dziecka, z drugiej jednak strony - dzięki kojcowi możemy lepiej zadbać o bezpieczeństwo malucha. Dużo zależy również od charakteru samego zainteresowanego! Niektóre niemowlaki polubią kojec i będą traktowały jako swoją osobistą przestrzeń, inne - wręcz przeciwnie - będą czuły się w nim jak w zamkniętej klatce!

Co zatem z tym kojcem? Warto czy nie warto? Odpowiedź brzmi... Sami musimy zdecydować! Rozważmy, ile czasu w ciągu dnia możemy poświęcić maluchowi, czy na posiadanie kojca pozwala nam metraż - kojec potrafi zająć naprawdę sporo miejsca! - oraz jakie potencjalne niebezpieczeństwa czekają na spragnionego poznawania świata malucha w naszym mieszkaniu.

Kiedy kupić i jak wybrać dobry kojec?


Kiedy warto powinniśmy kupić kojec? Najlepiej zrobić to, zanim dziecko zacznie się samodzielnie poruszać. Jeżeli maluch już raczkuje, a my przyzwyczailiśmy go do dużej swobody, nasza pociecha może potraktować kojec jako zamach na swoją przestrzeń osobistą. Dlatego idealny moment na wybór kojca to czas pomiędzy czwartym a piątym miesiącem życia dziecka.

Wybierając kojec musimy wziąć pod uwagę wspomniane wcześniej czynniki, jak nasz czas oraz wielkość mieszkania, oraz - a wręcz przede wszystkim - bezpieczeństwo dziecka! Na rynku jest wiele kojców, które nie spełniają podstawowych norm, przez co zamiast upragnionej, bezpiecznej przystani mogą stać się dla bobasa niebezpieczną pułapką!

Do jakiego wieku kojec?


Kojec dla dziecka to bardzo użyteczny wynalazek, w którym maluch może oddawać się ulubionym rozrywkom bez szkody dla siebie i otoczenia.

Właściwie dobrany kojec zapewnia dziecku odpowiednią ilość przestrzeni, w której mały człowiek ma możliwość swobodnego poruszania się i ćwiczenia nowych, sukcesywnie nabywanych zdolności motorycznych.

Jednak, jak powszechnie wiadomo, dzieci rosną. I to zdecydowanie szybciej, niż byśmy chcieli. Dlatego kojec może im służyć tylko przez pewien czas. Odpowiedni moment na zrezygnowania z kojca następuje w momencie, kiedy maluch ostatecznie opanuje sztukę chodzenia - czyli około osiemnastego miesiąca życia. W tym momencie kojec przestaje wystarczać i zamiast pomagać maluchowi w ćwiczeniach, zaczyna mu przeszkadzać!

Dodatki do kojca


Jeżeli szukamy kojca, który mógłby nam posłużyć nieco dłużej, warto zapoznać się z ofertą kojców modułowych. Dzięki specjalnej konstrukcji, kojce modułowe można niemal dowolnie rozbudowywać, dzięki czemu, w zależności od potrzeb, mogą rosnąć wraz z naszą pociechą lub bez problemu stać się bezpiecznym placem zabaw dla większej ilości dzieci!
Pamiętajmy jednak, że kojca nie można rozbudowywać w nieskończoność i wreszcie będziemy musieli z niego zrezygnować. Zanim to jednak nastąpi, warto odpowiednio zabezpieczyć dom i dostosować go do potrzeb małego dziecka.

Opinie a rodzaj kojca


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kojców; z podłogą, bez podłogi, siatkowe, drewniane, składane, do rozbudowy, wyłożone matą edukacyjną. Z jednej strony im większy wybór, tym większy kłopot, z drugiej - dzięki temu możemy bez problemu znaleźć kojec, który będzie doskonale pasował zarówno do naszych potrzeb, jak i temperamentu naszej pociechy! Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, żeby nasz kojec spełniał wymagane normy bezpieczeństwa oraz posiadał odpowiednie atesty!

Dodaj komentarz