Choroby przenoszone przez koty

5/5 (1)

Zwierzaki są miłe, cudowne i kochane. Trudno wyobrazić sobie szczęśliwy dom bez ich mruczącej, szczekającej i puchatej obecności. Niestety, nasi pupile, zwłaszcza ci "wychodzący", mogą być też nosicielami groźnych chorób, w tym trudnych w leczeniu chorób pasożytniczych. Problem ten tyczy się zwłaszcza kotów!

Kot

Koty to wspaniali towarzysze dziecięcych zabaw, ale tylko pod warunkiem, że są czyste!


Zaniedbane, te miłe zwierzaki mogą przenosić liczne choroby, takie jak niesławna toksoplazmoza, tasiemiec, świerzb czy różnego rodzaju grzybice. Na szczęście większości tych chorób można uniknąć poprzez dbanie o zdrowie zwierzaka oraz higienę osobistą swoją i dziecka!

Pasożyty, robaki, wirusy a dziecko..


Dziecko jest szczególnie narażone na zarażenie pasożytami, robakami i wirusami. Po pierwsze dlatego, że układ immunologiczny malucha jeszcze nie jest w pełni wykształcony. Drugą przyczyną zakażeń jest to, że brzdąc często nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co bierze do buzi! Tyczy się to zwłaszcza małych dzieci, które dopiero uczą się chodzić i raczkować, przez co często mają kontakt z podłożem.

Chorobami odzwierzęcymi, czyli tak zwanymi zoozonami, zwanymi również "chorobą brudnych rąk", najłatwiej zarazić się poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem lub jego odchodami. Dlatego żeby uniknąć infekcji powinniśmy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa!

Zasady higieny i bezpieczeństwo


Jakich zasad? Tych, o których słyszymy od dzieciństwa! Po zabawie w piaskownicy lub ze zwierzakiem zawsze musimy pamiętam o dokładnym umyciu rąk malucha. Oprócz tego należy pamiętać również o częstym sprzątaniu domu i czyszczeniu kociej kuwety, a także, poprzez odrobaczanie oraz regularne wizyty u weterynarza, dbać o zdrowie samego czworonoga!

Dodaj komentarz