Dziecko w przedszkolu

​Bezpieczne przedszkole – jak o to zadbać?

5/5 (2)

Dla rodziców oddających swoje dzieci do placówek przedszkolnych jedną z najistotniejszych kwestii jest bezpieczeństwo ich pociech. W tym obszernym pojęciu mieści się mnóstwo istotnych zagadnień. Na co zwrócić uwagę w przedszkolu? Bezpieczne przedszkole to przede wszystkim odpowiedzialna i wysoko wykwalifikowana kadra, ale również cały szereg spraw technicznych t.j.: sprawny system monitoringu oraz rejestracji wejść i wyjść z przedszkola, odpowiednie wyposażenie sal, szatni i stołówek, właściwe zabezpieczenie i oznaczenie korytarzy i ewentualnych schodów. Po czym sprawdzić, czy dane przedszkole jest bezpieczne dla dziecka?

Procedury nam nie straszne

Ogólne zasady obowiązujące we wszystkich placówkach przedszkolnych są takie same (różnice wynikają z indywidualnych uwarunkowań, np.: godzin otwarcia danej placówki, ilości sal oraz projektu budynku i usytuowania weń poszczególnych pomieszczeń). Zgodnie z Rozporządzeniem MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach i przedszkolach nauczyciele ponoszą odpowiedzialność za życie i zdrowie przebywających pod ich opieką wychowanków, a bezpieczeństwo dzieci powinno być priorytetem we wszelkich podejmowanych przez nich inicjatywach. Obowiązkiem dyrektorów placówek jest zapewnienie bezpieczeństwa w każdym aspekcie funkcjonowania przedszkola. Nauczyciele i pozostali pracownicy powinni czuć się w placówce komfortowo, mieć do swojej dyspozycji odpowiednią ilość niezbędnych sprzętów, wysokiej jakości materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych, a dzieci – bezpieczne zabawki.

Wyposażenie dobrze przemyślane

Bezpieczeństwo w przedszkolu w dużej mierze zależy od sprzętów, mebli i zabawek. Wyposażenie dla przedszkola winno być zawsze sprawdzane pod kątem certyfikatów bezpieczeństwa i nie posiadać żadnych przeciwwskazań do użytkowania w placówkach publicznych i niepublicznych. Jakie rzeczy do przedszkola wybierać? Przede wszystkim trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Wszystkie meble w salach powinny być bezpieczne – bez ostrych kantów (stoliki i biurka) i przymocowane do ścian (szafy z zabawkami i pomocami dydaktycznymi). Zabawki, którymi bawią się przedszkolaki, muszą być adekwatne do ich zainteresowań wynikających z aktualnego etapu rozwojowego, ale równocześnie stymulujące ów rozwój, zachęcające do wchodzenia w role, ułatwiające integrację w grupie rówieśniczej.

W naszej ofercie znajdą państwo m.in. lekkie, przenośne domki dla dzieci, sześciokątną kryjówkę idealną do zabawy światłem i cieniem oraz teatrzyk kukiełkowy. Wszystkie produkty są w stu procentach bezpieczne dla maluchów i gwarantują świetną zabawę, nie zajmują miejsca, są łatwe w montażu i mogą być użytkowane również na zewnątrz budynku.

Dodaj komentarz