Na co zwrócić uwage przy wyborze żłobka?

Jak wybrać dobrze żłobek?

5/5 (1)

Po urlopie macierzyńskim / tacierzyńskim wracasz do pracy, więc musisz znaleźć odpowiednią opiekę dla dziecka. Jeśli wybór padł na żłobek, poznaj kryteria ułatwiające podjęcie słusznej decyzji. Nie jest to łatwe – tym bardziej, że zależy Ci na jak najlepszej opiece. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, by wybór żłobka był trafiony i satysfakcjonujący.

Przede wszystkim musisz podjąć decyzję, czy ma to być żłobek prywatny czy publiczny. W tym pierwszym wariancie na pewno czekają Cię znacznie wyższe koszty – chyba, że znajdziesz placówkę, która uzyskała dofinansowanie. Kolejna kwestia to wpis do rejestru – jeśli żłobek go posiada, wówczas oznacza, że spełnia kryteria związane m.in. z wymogami lokalowo-sanitarnymi, przeciwpożarowymi.

Kwalifikacje i profesjonalizm personelu

Istotną kwestią są kwalifikacje personelu. Ważne, by osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem posiadały uprawnienia. Liczą się również opinie innych rodziców, które można poznać m.in. na forach internetowych lub poprzez „pocztę pantoflową”. Ponadto warto zwrócić uwagę na program nauczania oraz dostęp do zajęć dla maluchów. Ważne jest, by żłobek był nie tylko „przechowalnią”, ale również stwarzał możliwości rozwoju.

Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie żłobka – czy produkty są dobrej jakości i spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa oraz lokalizacje – czym bliżej tym lepiej.

Wybór żłobka warto uzależnić także od otwartości placówki na rodziców. Chodzi o to, by opiekunowie dziecka mogli zapytać o wszystkie kwestie i otrzymać odpowiedź. Mile widziana jest również możliwość przyprowadzenia pociechy o dowolnej porze (po wcześniejszych uzgodnieniach z personelem). Ponadto warto postawić na żłobek, który proponuje tzw. otwarte drzwi, a więc stwarza możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem placówki.

Na koniec sprawdź również, kiedy rozpoczyna się nabór oraz w jakim czasie pojawiają się wyniki. Dotyczy to przede wszystkim placówek publicznych, ponieważ w wielu prywatnych żłobkach można dołączyć w każdym momencie (pod warunkiem wolnych miejsc). Jeśli pociecha nie zostanie zakwalifikowana do placówki państwowej, wybór żłobka będzie koncentrował się na placówkach prywatnych.

Dodaj komentarz