Tunele zabawkowe dla dzieci

Tunele zabawkowe

5/5 (2)

O tym jak ważny jest ruch w rozwoju każdego dziecka nie trzeba nikogo przekonywać! Małe dzieci spontanicznie wybierają zabawy ruchowe właśnie, a naszym zadaniem jest pozytywne wspieranie aktywności fizycznej i proponowanie nowych, ciekawych form tejże. Zabawy ruchowe to możliwość sprawdzenia swoich umiejętności oraz doskonalenia ich, przełamywanie obaw i satysfakcja z pokonania trudności lub spełnienia konkretnego zadania. Systematyczne ćwiczenia poprawiają sprawność dzieci, a także stymulują ich rozwój psychiczny, emocjonalny i społeczny – pobudzają wyobraźnię i kreatywność, rozwijają spostrzegawczość, uczą rozpoznawania kierunków i orientacji w przestrzeni, przysposabiają do współpracy z grupą. W co się bawić? I w czym?

Zabawy na czworaka

Wszystkie zabawy ruchowe mają pozytywny wpływ na zdrowie naszych dzieci, a poszczególne rodzaje aktywności odpowiadają za kształtowanie i wzmacnianie konkretnych części i odcinków ciała. Aktywności wymagające przemieszczania się na czworakach i raczkowania to trening dla mięśni pleców. Podczas takich zabaw kształtują się m.in. krzywizny kręgosłupa, przede wszystkim w odcinku lędźwiowym.  Ruchy krzyżowe wykonywane przez przemieszczające się na czworakach dziecko wpływają na koordynację wzrokowo – ruchową. Raczkowanie warto przeplatać czołganiem się i pełzaniem – to dwa kolejne sposoby przemieszczania się aktywizujące całe ciało dziecka, wpływające na gibkość, wzmacniające mięśnie: ramion, pleców i brzucha oraz nóg. Istnieje wiele zabaw i ćwiczeń, które wymagają raczkowania i czołgania się – najpopularniejsze to te opierające się na naśladowaniu ruchów i zachowań różnych zwierząt.

Do tunelu!

Jak zachęcić dziecko do tego rodzaju aktywności? Zapraszając je do… kolorowego tunelu, oczywiście! Maluchy uwielbiają przeszkody, a pokonywanie tunelu to dla nich prawdziwa frajda. Im dłuższe i ciekawsze w formie tunele, tym więcej zapału i pomysłów na ich eksplorowanie. Coraz więcej dziecięcych placów zabaw (również tych przydomowych) wyposażonych jest w tunele, które urozmaicają zabawę maluchów. Jeżeli zdecydujemy się na wyposażenie placówki opiekuńczo – wychowawczej w tunel do zabawy zadbajmy o jego wysoką jakość, która zagwarantuje wyśmienitą zabawę i bezpieczeństwo. Tunele zabawkowe kupowane do przedszkoli i do sal zabaw powinny spełniać odpowiednie normy i posiadać określone właściwości: mieć lekką ale wytrzymałą konstrukcję (stelaż), być łatwe w montażu (i ewentualnie demontażu, jeżeli planujemy rozkładać je raz na jakiś czas), być wykonane z kolorowego materiału, który łatwo utrzymać w czystości (najlepiej z możliwością prania w pralce, c o zminimalizuje koszty eksploatacji). Inwestując w tunel dziecięcy sprawdźmy, czy istnieje możliwość zmiany jego kształtu lub kierunku – to dodatkowo uatrakcyjni zabawę. Świetna zabawa gwarantowana.

KATALOG 2015 pt2 – str. 19/34

Dodaj komentarz